Mlada devojka vežba hata jogu u sali za treniranje

Hata joga

Joga je složena disciplina, stara oko 5000 godina.  Ona obuhvata čitav spektar fizičkih i meditativnih tehnika namenjenih samorealizaciji. Na Zapadu se afirmisala u drugoj polovini 20. veka. Popularnost je dobila zahvaljujući terapeutskim i antistresnim svojstvima Hata joge. Hata joga se i danas ponajviše i praktikuje.

Hata joga (Hatha yoga) se danas najviše praktikuje u svetu. Popularnost je stekla zahvaljujući njenom holističkom pristupu čoveku i dobrobitima koje pruža. Takođe, i njenom uticaju na fizičko, emotivno i mentalno zdravlje. Ona se sastoji iz fizičkih vežbi ili položaja (asana) i vežbi u pokretu koje su usklađene sa disanjem. Tehnika disanja (pranayama) koje se uglavnom izvode u sedećem položaju kao i duboke relaksacije (joga nidra).

Pokreti su umerenog intenziteta, a cilj je dovesti u ravnotežu telo i duh. Iz ovih razloga hata je idealna za sve početnike u bavljenju jogom. Programi vežbanja utemeljeni na principima Hata joge, prilagodjeni su kako početnicima tako i naprednim polaznicima.

Devojke u polu-klečećem položaju vežbaju hata jogu u sali
Vežbanje hata joge

Osnovni principi joge jesu da se vežba u granicama vlastitih, trenutnih mogućnosti. Joga (Yoga) podstiče cirkulaciju i utiče pozitivno na čitav kardiovaskularni sistem. Na taj način telo brže izbacuje toksine. Takođe, rad endokrinih žlezda se uravnotežuje. Vežbanje uspešno deluje i u otklanjanju posledica stresa, najvećeg neprijatelja današnjeg čoveka. Treniranje hate utiče i na hronični zamor, nedostatak energije, nesanicu, pad koncentracije i lošeg pamćenja. Primenjuje se i kod bolova i grčeva u mišićima, otklanja bolove u leđima, povećava gipkost, daje snagu, reguliše telesnu težinu, poboljšava disanje i razvija osećaj sadašnjeg trenutka.

Hata – morfologija

Hata joga – reč “Hata” predstavlja složenicu od sanskritskih reči “HA” – koji predstavlja sunčevu energiju, životnu energiju koja se ispoljava kao živahnost i ekstrovertnost kroz dominantnu aktivnost simpatičkog nervnog sistema i leve moždane hemisfere i “THA” – predstavlja mesečevu energiju, mentalnu silu koja se ispoljava kao prijemčivost i introvertnost kroz dominantnu aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema i desne hemisfere mozga. Drugim rečima, HA u Ha-Tha yogi predstavlja pranu (životna energija), a THA predstavlja um. Hata joga predstavlja stanje ravnoteže, ujedinjenje prane sa umom. Kada se prana spoji sa umom, kada životna energija osvetli celokupno područje ljudskog uma, veličanstveni događaj se desi u čoveku – buđenje više svesti. 

“Telo je kočija, čula su konji, razum su uzde, inteligencija je kočijaš i Sopstvo je putnik.”

– stara je izreka Upanišada

Umetnost joge sastoji se u učenju kako da stvorimo i usmerimo energiju u različite delove tela, u osluškivanju poruka koje nam telo šalje i u prepuštanju da nas telo vodi. Ovo nam omogućava da probijemo fizičke i psihološke blokade, povećamo energiju i otvorimo se za nova interesovanja.

Redovnim vežbanjem joge na neobjašnjiv način nestaje “glad” prema nekim stvarima koje konzumiramo da bismo popunili “praznine” koje se poput dubokih jama nalaze u nama. To se odnosi ne samo na fizički osećaj gladi, već i na emotivni i psihički. Yoga nam nudi šansu da nenasilnim putem menjamo navike, tj. one gube svoju magnetičnu i gravitacionu moć, jer se mi menjamo. Dolazi do postepene razgradnje ustaljenih navika i modela ponašanja, razmišljanja i osećanja, koje naм onemogućavaju da sagledamo celovitost života. Približavamo se sebi, svom pravom Sopstvu.

Literatura: Lončar, Dragan: Sve vrste joge. Beograd: Vidya Yoga

Scroll to Top