Zablude o jogi
Najčešće zablude o jogi
Morate biti fleksibilni da biste se bavili jogom
Reći da niste dovoljni fleksibilni da biste praktikovali jogu, isto je kao kada biste rekli da treba da znate rad u photoshopu da biste pohađali kurs Photoshopa. Vežbajući jogu postajemo gipkiji i pokretljiviji. Fleksibilnost tela nije preduslov, ali fleksibilnost uma jeste.
Joga je samo istezanje
Istezanje je samo jedan mali deo prakse joge. Položaji i njihov sled izvođenja složene su tako da rade na snazi mišića podjednako kao i na njihovom istezanju. Joga zahteva snagu i izdržljivost, unutrašnju disciplinu da bismo zadržali telo u nekom položaju. Ako položaj zahteva više fizičke snage, moramo se još više koncentrisati na disanje. Tako naše misli neće moći odlutati, jer čim izgubimo koncentraciju, telo gubi ravnotežu.
Nije lako baviti se jogom
Sve što je novo, uvek je izazov, ista stvar važi i za jogu. Joga je i mentalni trening. To je izazovna praksa za um više od tela.
Joga je za žene
Istorijski gledano, najveći i najuticajniji učitelji joge bili su muškarci. Izvorni koreni joge zapravo su u velikoj meri u muškom domenu, jogu su praktikovali iskljućivo muškarci. Kada je joga došla na zapad i žene su je prisvojile skoro u potpunosti. Obzirom na to da su je toliko dugo vežbali isključivo muškarci, mnogi položaji kao da su smišljani više za muško telo, a neki zahtevaju više snage gornjeg dela tela, koji ženama često nedostaje. Jedna od glavnih predrasuda kod muškaraca je da nisu dovoljno fleksibilni za jogu i da je joga samo za žene.
Joga je laka
Čak i položaji sa vrlo malo pokreta i statičnim položajima, mogu biti “teški”. Položaji u jogi vrlo često angažuju mišiće koji se u drugim fizičkim aktivnostima tipično ne angažuju. Ne postoji ni jedna fizička aktivnost a da je laka. Joga je upravo fizička aktivnost, pored toga što je i disciplina. Fizička aktivnost jer zahteva određeni nivo snage, disciplina jer zahteva posvećenost i menatalno angažovanje.
Ostavi komentar