Saveti za početnike u jogi
1. Joga se radi praznog stomaka.
Od poslednjeg obroka potrebno je da prođe bar 2 sata kako vas varenje ne bi ometalo i pravilo neprijatnosti tokom vežbanja.
2. Joga se radi bosih nogu.
Očekujte da će vas instruktor u jednom trenutku zamoliti da skinete čarape. Položaji sa osloncem na stopalima se najbezbednije i najbolje izvode bez čarapa, kako se ne bi klizali i kako bismo mogli da se održimo stabilnim u položaju.
3. Ne žurite da uđete u položaj i ne opterećujte se kako izgledate u nekom položaju.
Ukoliko žurimo i nismo prisutni i pažljivi, vrlo lako može doći do povrede. Mnogo je važnije, a i zanimljivije, da posmatramo kako naš um reaguje tokom izvođenja nekog položaja, da obratimo pažnju kako dišemo i na senzacije koje osećamo u telu. Na taj način stičemo uvid u to ko smo, otrkićemo naše slabije i jače strane. Nije stvar u tome kako određena poza izgleda, već u tome kako je doživljavamo i osećamo.
4. Ne upoređujte se sa drugima.
Svi smo različiti i svako doživljava na svoj način položaj. Joga je putovanje, nije takmičenje, vaše putovanje i vežbanje samo su vaši. Takmičenje u jogi može samo da bude takmičenje sa samim sobom. Istražujte sebe, svoje potencijale i granice. Joga je proces imajte to na umu.
5. Budite strpljivi, otvoreni i iskreni prema svom telu i umu.
Ponekad nismo realni u proceni naših mogućnosti i stanja u kojem se nalaze naše telo i psiha. Forsiranjem i žurbom nikada neće ubrzati napredak, samo može dovesti do stagnacije (zastoja), pa čak i do povreda. Kroz jogu stičemo sposobnost da budemo strpljivi i nežni prema sebi, svom telu i umu. Bez toga, izbegavaćemo da se suočimo sa istinom o stvarnom stanju našeg psihofizičkog zdravlja.
6. Razlikovati bol od neprijatnosti.
Ukoliko boli dok vežbate to je znak da nešto radite pogrešno ili da radite suviše intenzivno tj. pokušavate da zauzmete položaj za koji možda još uvek niste spremni. To je onaj oštar bol koji osetimo u samim zglobovima, ligamentima, tetivama ili mišiću. Ovo nije dobro i to je siguran znak da treba da popustimo u položaju, ili da izađemo iz položaja ako bol ne popušta. Ne treba da trpimo bol ni u jednom položaju. Neprijatnost i nelagodnost u položaju osećamo u samom mišiću, na sredini mišića koji se isteže, tada pokušavamo da dišemo kroz taj deo tela.
7. Mnogi časovi joge započinju i završavaju se izgovaranjem mantre “Om” i pozdrava “Namaste”.
Smatra se da je OM prvobitni, iskonski zvuk nastanka Svemira, Univerzuma. OM predstavlja sveukupnost postojanja, kako matererijalnog tako i duhovnog. To je simboličan čin u kojem se kao grupa na času energetski povezujemo i izražavamo poštovanje za ljude oko nas kao i za samu praksu joge.
Namaste predstavlja tradicionalni, uobičajeni pozdrav i gest poštovanja. Ovaj gesta znači “poštujem duh u tebi koji postoji i u meni”. Na taj način iskazujemo da smo svi jednaki, da svi u sebi nosimo svetlost u kojoj su Ljubav, Istina i Mir. Ukoliko se iz bilo kog razloga osećate neprijatno, znajte da to nije obavezno i da se ostavlja na izbor samom vežbaču.
8. Dišite!
Najvažnije je da naučimo kako pravilno da dišemo i da se povežemo sa dahom. U početku ovo može biti izazov i na momente zbunjujuće. Uglavno dišemo mehanički, nepravilno i plitko, što utiče na naše zdravlje. U jogi učimo pravilno da dišemo. Produbljenim, mirnim i ujednačenim disanjem smanjujemo stres, napetost, masiramo abdomen i njegove unutrašnje organe, unosimo više kiseonika, rasterećujemo srce koje radi mirnije sa manje napora.
9. Isključite svoj EGO!
Joga nije takmičenje, samokritičnost, predrasude, očekivanja, stid i upoređivanje ostavite ispred vrata sale. Slobodno koristite spoljašnje poluge (blokove, kaiševe, jastuke, zid). One nam omogućavaju da nam u položaju bude prijatnije, ali isto tako vodimo računa da se na iste ne naviknemo. Ako vam je u bilo kom trenutku potreban odmor poslušajte sebe, odmorite se.
Ostanete budni, prisutni i svesni, slušajte šta vam telo govori, budite povezani sa sobom tokom celog časa i najvažnije uvek budite nežni i pažljivi prema sebi.
NAMASTE
Ostavi komentar